Autor: Administrator , 17. 5. 2010.

U četvrtak, 13.05.2010. godine, od 10,00 do 16,30 sati, u OŠ „Trsat“ u Rijeci, u organizaciji UNICEF-a, Ureda za Hrvatsku, održan je Regionalni  skup koordinatora iz osnovnih škola koje imaju status „Škole bez nasilja“,  Primorsko-goranske i Istarske županije, te njihovih mentora. Skupu je nazočila i predstavnica Gradske uprave za odgoj i školstvo prof. Marina Peranić-Ševeljević, a edukaciju je vodila prof. Jasenka Pregrad.

Skup je organiziran kroz edukativnu radionicu na temu: „Što i kako raditi s djecom koja zlostavljaju i koja trpe“, s namjerom  jačanja 5. i 6. koraka osnovnog UNICEF-ovog programa koji uključuju ove kriterije:   učenici su  osviješteni i  znaju prepoznati nasilje,  traže pomoć i  prijavljuju slučajeve nasilja,  škola djeluje prema Protokolu o postupanju u slučaju nasilja među djecom, škola radi s učenicima i roditeljima djece koja su nasilna i koja trpe nasilje i  u tom smislu surađuje i sa specijaliziranim ustanovama.  Zbog sve učestalijih primjera iz škola u kojima se pokazuje da su djelatnici škola još uvijek nedovoljno pripremljeni za tretmanski dio rada s djecom UNICEF je organizirao radionice po regijama .

Iznimno je važno da svi djelatnici u školi  odmah djeluju kada uoče zlostavljanje i prekinu ga. Dežurni nastavnici i posebno razrednici odgovorni su za primjenu Protokola o postupanju u svakom pojedinom slučaju  zlostavljanja među učenicima i za vođenje bilježaka.  Razrednik  i stručna služba škole  izrađuju plan tretmana koji treba biti osmišljen tako da omogućava učenicima razvoj onih osobina koje im nedostaju i koje su uzrok njihovih teškoća u socijalnom ponašanju. Intervencija škole u slučajevima zlostavljanja podrazumijeva: odnos i postupke prema učeniku koji trpi zlostavljanje, odnos i postupke prema učeniku koji zlostavlja i odnos i postupke prema učenicima promatračima. U tom smislu prof. Jasenka Pregrad  naglasila je  važnost uspostavljanja dobre  komunikacije s roditeljima.

Školska događanja

Školska događanja