Autor: Administrator , 22. 3. 2011.

Osnovna škola „Trsat“ uključena je u UNICEF-ov projekt „Za sigurno i poticajno okruženje u školama“, popularno nazvan Stop nasilju među djecom još od 2005. godine. Projekt je  zamišljen  kao višegodišnje nastojanje da se promijene stavovi i  razina tolerancije prema nasilju, potakne suradnja i uvažavanje te spriječe daljnje pojave nasilnih ponašanja među djecom. Učenike se upoznaje sa svim oblicima nasilja te ih se podučava kako nasilje prepoznati i kako na njega reagirati.

Elektroničko zlostavljanje do sada nije bilo obuhvaćeno osnovnim programom jer je riječ o relativno novom obliku zlostavljanja, kako vršnjačkog tako i općeg. Aktivnosti na suzbijanju elektroničkog zlostavljanja može organizirati svaka škola, no njihova je učinkovitost veća ako su dio ukupnih aktivnosti na suzbijanju svih vrsta vršnjačkog zlostavljanja.

Na zajedničkim susretima Mreže škola bez nasilja, predstavnici škola su u više navrata isticali sve češći problem zlostavljanja putem interneta i mobitela te kako postojeće znanje unutar škole o prevenciji vršnjačkog zlostavljanja nije dostatno za sprečavanje ovog oblika nasilja.

Program prevencije elektroničkog zlostavljanja „Prekini lanac“ sastoji se od edukativnih radionica primjerenih učiteljskim vijećima, satovima razrednih odjela te roditeljskim sastancima. Tijekom implementacije programa, UNICEF svakoj školi osigurava podršku mentora te projektne materijale.

Naša škola uključila se u projekt „Prekini lanac“. Projektom su predviđene aktivnosti sa učiteljima koje uključuju njihovu edukaciju, a provodi ih mentorica educirana u programu UNICEFa. Aktivnosti s učenicima uključuju četiri radionice za učenike od 1. do 4. razreda te devet radionica za učenike od 5. do 8. razreda. Za roditelje su predviđene i razrađene tri radionice koje obrađuje teme upoznavanja s pojmom interneta, njegovim prednostima i mogućim rizicima kao i smjernice za sigurno korištenje i pružanje podrške djeci i mladima.

Ove školske godine mentorica je provela edukaciju učitelja na učiteljskim vijećima, a provedena je i prva radionica s roditeljima u svim razrednim odjelima (od 1. do 8. razreda). U pojedinim razrednim odjelima započelo se s provođenjem radionica s učenicima, a sa svim aktivnostima nastavit  će se do kraja ove i tijekom slijedeće školske godine.

Školska događanja

Školska događanja