Autor: Gordana Topolnik Jelovica, 24. 6. 2017.

Već šestu godinu zaredom održana je terenska nastava njemačkog jezika od 15.-17.6.2017. godine. 25 učenika naše škole posjetilo je Austriju u pratnji učiteljica Gordane Topolnik-Jelovica i Đurđice Novak-Žagar. Gdje su sve bili i što su tamo radili pročitajte u nastavku.

Krenuli smo iz Rijeke u 5.30 sati. Vozili smo se kroz Sloveniju i Austriju uz kraća zaustavljanja. Oko 13.00 sati stigli smo u Zotter Manufaktur - tvornicu čokolade smještenu nedaleko Riegersburga. Razgled tvornice započeli smo gledanjem filma o osnivanju tvornice i procesu dobivanja čokolade te načinom uzgoja i prerade kakovca. Nakon filma, "oboružani" keramičkim žličicama, krenuli smo kušati različite vrste čokolade od one izvorne, bez šećera, pa sve do različitih čokoladnih delicija koje danas proizvodi Zotter. Puni slatkih dojmova svratili smo u Zotterov dućan kako bi neke od tih raskošnih okusa ponijeli sa sobom kućama. Prošetali smo i po malom zološkom vrtu koji se nalazi nedaleko tvornice i nakon druženja sa  životinjama nastavili put centralnim dijelom Austrije u smjeru Salzburga. Nakon ručka i poduže vožnje, u večernjim satima, stigli smo u Salzburg i smjestili se u A&O hostel pokraj željezničke stanice. Nakon večere u hostelu družili smo se s učenicima OŠ Vežica i otišli na počinak.

Slijedećg dana krenuli smo u pješački razgled grada Salzburga koji nas je zadivio prekrasnom baroknom arhitekturom i prelijepim parkovima dvorca Mirabel. Obišli smo Mozartovu kuću, katedralu, nadbiskupsku rezidenciju, staro groblje i Getreidegasse (samo srce grada) te se uspinjačom popeli na monumentalnu tvrđavu Hohensalzburg s koje se pruža prekrasan pogled na cijeli grad i obližnje brežuljke. Nakon ručka u McDonld'su autobusom smo se uputili u razgledavanje regije Salzkammergut. Vozeći se idiličnim krajolikom doznali smo puno o važnosti kamene soli za ovo područje te čuli tužnu priču o Elizabeti Bavarskoj, poznatijoj kao Sissy, austrijskoj carici, supruzi Franje Josipa I. Zaustavili smo se u Bad Ischlu i prošetali tim piktoresknim termalnim lječilištem  koje je svoj procvat doživjelo u 19.st. kao ljetna rezidencija Franje Josipa I. Danas je posebno poznato po ljetnom festivalu operete. Dan smo završili večerom u hostelu i druženjem.

Trećeg dana puta posjetili smo dvorac Hellbrun s unikatnim fontanama koje bi mogli nazvati pretečom današnjih zabavnih parkova. Prošetali smo perivojem uz dvorac i uz stručno vođenje doznali sve o fontanama, prekrasnim skulpturama i malim umjetničkim špiljama koje su sve služile jednoj svrsi - da vas zabave i dobro smoče! Poprilično mokri ali veseli nastavili smo put u smjeru brda Keltenblitz gdje nas je čekalo pravo adrenalinsko iznenađenje - vožnja skijaškom žicom na vrh brda i spuštanje 2,3 km dugom stazom u malim vagončićima zvanim Rodelbahn. To je najveće ljetno sanjkalište u Europi. Oni najhrabriji (što znači skoro svi!) sjurili su se s brda svaki u svom vagončiću uz oduševljenu ciku i viku, dok su oni drugi ipak radije uživali u pogledu na obližnja brda spuštajući se ski liftom. Uzbuđeni i puni adrenalina požalili smo što nemamo dovoljno vremena za još koji spust. Put smo nastavili autocestom kroz Austriju u smjeru tunela Karavanke i uz pauzu za ručak i par kraćih stajanja stigli smo u Rijeku oko 21.00 sat.

Školska događanja

Školska događanja