Humanitarne akcije i volontiranje
Autor: Đurđica Novak-Žagar, 4. 4. 2020.

Humanitarne akcije

Humanitarna pomoć/akcija  je pomoć u materijalu ili ljudstvu kao odgovor na  krize ( prirodne nepogode-poplave i potresi,  ljudski uzrokovane nesreće, ratovi, požari i sl.) Osnovni ciljevi humanitarne pomoći su:

Neke od humanitarnih akcija koje smo provodili u školi su: „Mladi protiv gladi“, prikupljanje hrane za Socijalnu samoposlugu, prikupljanje hrane za napuštene životinje, pomoć djeci Afrike, pomoć stanovništvu Slavonije poplavama zahvaćenog područja i sl.

Volontiranje

Riječ volonter (franc.volontaire) označava osobu koja besplatno obavlja neku službu. Volonterski rad je neplaćeno, neprofitno, slobodno izabrano djelovanje koje se javlja u različitim oblicima .

Volontiranjem se doprinosi društvenom razvoju, građanskom sudjelovanju i socijalnom uključivanju u društvo.

Volontiranjem se stječu iskustva i razvijanju znanja, vještine i sposobnosti potrebne i korisne za aktivno sudjelovanje u društvu, osobni razvoj i osobnu dobrobit.

Volontiranje, kao dobrovoljna aktivnost, je prije svega sloboda izbora, a sloboda je osnovna težnja ljudske civilizacije i temeljno obilježje demokracije. Osim toga, volonterstvo u sebi sadrži potencijal izgradnje suosjećanja i solidarnosti s drugima i drugačijima.

Upravo na tome temelji se i definicija volonterstva koju je prihvatila Republika Hrvatska (Zakon o volonterstvu NN 58/07) koja kaže: „Volontiranjem se, u smislu ovoga Zakona, smatra dobrovoljno ulaganje osobnog vremena, truda, znanja i vještina kojima se obavljaju usluge ili aktivnosti za dobrobit druge osobe ili za opću dobrobit, a obavljaju ih osobe na način predviđen ovim Zakonom, bez postojanja uvjeta isplate novčane nagrade ili potraživanja druge imovinske koristi za obavljeno volontiranje, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno“.

Prema Zakonu o volonterstvu, volonteri mogu biti osobe starije od 18 godina. Osobe od 15.-18. godina moraju imati pisanu suglasnost roditelja/skrbnika, a osobe mlađe od 15. godina mogu obavljati samo poslove u svrhu vlastitog odgoja i obrazovanja uz suglasnost roditelja.

Volontiranje u obliku davanja usluga uglavnom je vezano uz organizirane, često institucijske kontekste. Ovakvim oblikom volontiranja pruža se pomoć, primjerice u bolnicama, domovima za djecu, domovima za stare i nemoćne, azilima za životinje i slično.

Neke udruge u Rijeci i okolici koje primaju volontere i aktivnosti volontera:

Socijalna samoposluga: prikupljanje hrane po trgovačkim centrima, prijevoz i skladištenje hrane, podjela i dostava hrane i drugih potrepština korisnicima, prihvat i sortiranje odjeće, prijevoz namještaja korisnicima i sl.

Udruga za terapijsko jahanje „Pegaz“:

Vodič konja ili pratnja, briga o konjima, štali i okolini, voćnjaku i zelenim površinama

Udruga za beskućnike i socijalno ugrožene „Oaza“

Pomoć u učenju, grupnim aktivnostima, (ples, gluma), pomoć pri dežurstvu, pomoć u pisanju zamolbi za posao, životopisa

Udruga „Tić“:

Pomoć u učenju, osmišljavanju i izvođenju kreativnih radionica, uređenje prostora i okoliša

Udruga „Nada“:

Dijeljenje edukativnih materijala, sudjelovanje u humanitarnim akcijama (izrada nakita), projektima i administrativnim poslovima, psihološka pomoć, pružanje informacija kako i gdje ostvariti prava osobe s invaliditetom

Dom za djecu i mlađe punoljetne osobe „Izvor“- zanemarena ili djeca bez roditelja. Dom se nalazi u Novom Vinodolskom gdje je smješteno oko 45 djece:

Učenje, organizacija slobodnog vremena, druženje

ZADATAK: kako se nalazimo u teškim vremenima pogođeni bolestima, a i grad Zagreb nedavno je bio pogođen jakim potresom, osmisli i napiši nekoliko humanitarnih  i volonterskih akcija u kojima bi mogao/la sudjelovati ti i ostali građani RH. Svoja razmišljanja piši u onenote bilježnicu pod zadaće do 7.4.