Zumba tjedan: 1.-5.6.2020.
Autor: Nives Krošnjar, 1. 6. 2020.

Drage učenice i učenici,

Ovaj tjedan plešemo zumbu uz video: https://youtu.be/WqferTF3mY8

Upute, u word dokumentu, pronađite pod opširnije.

Ispunjeni word dokument ili bilješku, pošaljite do ponedjeljka 8. 6. 2020. godine na e-mail: nives.krosnjar@skole.hr

Uz sportski pozdrav!

O zumbi:

Zumba program spaja latino ritmove i jednostavne pokrete i stvara jedinstveni fitness program koji će vas jednostavno oduševiti.

Zumba je plesni fitness program koji je tijekom devedesetih stvorio kolumbijski plesač i koreograf Alberto “Beto” Perez. Zumba uključuje plesne i aerobne pokrete koji se izvode uz energičnu glazbu. Uključuje hip-hop, soca, sambu, salsa, merengue i mambo.

Svaka Zumba vježba se sastoji od tri do četiri pokreta po pjesmi. Pokreti su ponavljajući i jednostavni tako da nije problem ostati sinkroniziran u grupi. Oko 15 milijuna ljudi pohađa tjedne sate Zumbe na više od 200.000 lokacija u 180 zemalja svijeta.

Sagorijevanje kalorija i masnoća:
U svojoj osnovi, sati Zumbe rezultiraju velikim sagorijevanjem kalorija kroz aerobnu aktivnost koja se obavlja s intervalnim treningom. Prosječna osoba sagorjet će oko 600 do 1.000 kalorija u jednom satu vježbanja. S klasičnim koreografijama uz različite intenzitete u brzini glazbe i vrsti kretanja, potrošnju energije polaznika Zumbe maksimizira se u svrhu sagorijevanja masnoća. Fitness potezi također su uključeni u sate Zumbe, stoga se nemojte iznenaditi ako se nađete u setu push-upova na zidu ili kako radite nekoliko setova čučnjeva.

Poboljšana koordinacija:
Pridruživanjem satima Zumbe definitivno ćete poboljšati vašu koordinaciju, što je izuzetno važno održavati kako starimo.

Trening za cijelo tijelo:
Zumba je oboje: i sat plesa i sat fitnessa. Osim zdravstvenih prednosti, Zumba pruža trening za cijelo tijelo. Od glave i ramena čijim se zagrijavanjem radi na gornjem djelu tijela, do rada nogu koji jača zglobove i poboljšava njihovu pokretljivost, ovaj način vježbanja dotiče gotovo svaki mišić i zglob. Čak i oni koji tek počinju s plesnim koracima dan nakon sata Zumbe probudit će se s potpuno novim osjećajem vlastitog tijela.

Aerobne prednosti:
Zumba postiže vaš ciljani broj otkucaja srca u minuti puno lakše nego standardne vježbe fitnessa. To se postiže pomoću pjesama koje imaju tempo oko 145 udaraca po minuti. Brzim tempom glazbe postiže se osjećaj da je prirodno kretati se brzo, a to vas dovodi do kvalitetne aerobne vježbe.
Kontinuiranim vježbanjem Zubme možete povećati snagu svoga srca.

„Ovisnost“ o vježbanju:
Vježbanje koje vam stvara osjećaj obaveze s vremenom postaje opterećenje. Zumba je zabavan način vježbanja koji uzrokuje da jedva čekate sljedeći sat. To u potpunosti mijenja pojam vježbanja jer nakon završetka jedva čekate novi trening.

Zumbati mogu svi:
Sati Zumbe dobri su za sve uzraste, od djece do starijih osoba. Postoji čak i Zumba koja se izvodi u bazenima – AquaZumba. Budući da se Zumba temelji na glazbi i plesu, reklo bi se da govori univerzalni jezik kojim se mogu povezati ljudi svih naroda i dobnih skupina. Još jedna od prednosti je i ta što se i početnici vrlo brzo uklope u grupu – već nakon nekoliko sati.

Izvor: http://fc-xxl.hr/program/zumba/

Zumba1tjedan_lipnja.docx (21.90 KB)