2020-03-26 15:35:28

Pobjeda udruženih antifašističkih snaga i posljedice rata

Drage osmašice, dragi osmaši,

današnji zadaci vezani su uz kraj Drugog svjetskog rata i događaje koji su obilježili to razdoblje - kapitulacija Njemačke i posljedice rata. Zadatke pronađite pod opširnije.

Zadatak 1

Pročitaj poglavlje u udžbeniku Slom Njemačke (U/str. 158). Saznaj kako je došlo do kraja rata u Europi i zašto se 8. svibnja slavi kao Dan pobjede u Europi.

Riješi zadatak 1. u RB /str.74.

Zapiši u bilježnicu:

                                    Kraj Drugog svjetskog rata                                  

Kraj rata u Europi 

kapitulacija Njemačke - 8. svibnja 1945. --> Dan pobjede u Europii Hitler počinio samoubojstvo                                                                                       

Pročitaj poglavlje u udžbeniku Konferencija u Potsdamu (U/str. 159) i na temelju teksta, slikovnog izvora u radnoj bilježnici na stranici 74. i povijesnog zemljovida u udžbeniku na str. 160. odgovori na sljedeća pitanja u bilježnicu:

Konferencija u Potsdamu

Koji su novi članovi Velike trojice? Kako je Njemačka podijeljena nakon rata Gdje se nalazio Berlin? Je li položaj Berlina utjecao na odnose između SAD-a i SSSR-a?

Razmisli (odgovore ne moraš zapisivati):

- Što znaš o atomskom/nuklearnom naoružanju?

- Što misliš, je li u slučaju rata, uporaba takve vrste naoružanja opravdana?

Pročitaj poglavlje Kapitulacija Japana (U/str. 160-161)

Prepiši u bilježnicu:

kraj Drugog svjetskog rata- 6. i 9. kolovoza bačene atomske bombe na Hirošimu i Nagasaki                      2. rujna 1945. potpisana bezuvjetna kapitulacija Japana --> kraj rata          

Analiziraj slikovni izvor u udžbeniku na str. 161., pročitaj tekst uz njega. 

Pročitaj posljednje poglavlje Posljedice Drugog svjetskog rata (U/str. 162-163) i u bilježnicu definiraj pojam totalni rat te izdvoji dvije posljedice rata.

U prilogu je i ppt prezentacija kao dodatna pomoć.

Provjeri pomoću ishoda možeš li nakon riješenih zadataka:

objasniti pojam: atomska bomba, vremenski odrediti događaje: kapitulacija Njemačke, Dan pobjede u Europi, konferencija u Potsdamu, bacanje atomskih bomba na Hirošimu i Nagasaki, kapitulacija Japana i kraj Drugog svjetskog rata, imenovati povijesne osobe: Harry Truman, Clement Atlee. razlikovati uzroke i posljedice bacanja atomskih bombi, uočiti posljedice konferencije u Potsdamu, razmotriti važnost bacanja atomskih bombi kao događaja koji će odrediti budućnost i poslijeratni svijet, kao i svijet u kojemu danas živimo, prikazati kronologiju završnih godina rata.      

Osnovna škola "Trsat" Rijeka