Upis u 1.razred OŠ
Razgovor s budućim prvašima o epidemiji coronavirusa
Autor: Jadranka Perković-Sušanj, 20. 4. 2020.

Dragi budući prvaši  i roditelji,

Sve vas srdačno pozdravljam! Nadam se da ste dobro, da ste u krugu dragih osoba, da imate mogućnost povremeno tijekom dana i prošetati tamo gdje nema puno ljudi, a to se ovih dana preporuča zbog epidemije.

Vjerujemo kako ste već pomalo i navikli na novu situaciju u kojoj se nalazimo, ali ste i naišli na neke nove prepreke i frustracije. Promjene kroz koje smo prošli nadilaze naše uobičajene sposobnosti i vještine, a i neke navike smo morali potpuno promijeniti.

Nalazimo se u novim okolnostima, te se mogu javiti razni izazovi. Tako se npr. javljaju neugodni osjećaji zbog dužeg ostanka u zatvorenom prostoru,  osjećaj bespomoćnosti i neizvjesnosti, nervoza zbog odnosa s ukućanima, učestala dosada i sl. Sve je to normalno, s obzirom na okolnosti te nam treba vremena za razvoj novih vještina i sposobnosti.

Vjerujem da i u ovakvim okolnostima niste zaboravili da vam dijete na jesen kreće u 1. razred. Budući da većina roditelja više vremena provodi s djecom u prilici ste poraditi s njima na pripremi za školu, naravno kroz igru. Pogotovo je to važno jer djeca ne idu u vrtić.

Pod OPŠIRNIJE pročitajte više.

Djeca predškolske dobi ne trebaju znati mnogo detalja o epidemiji. Važno je umanjiti njihovu zabrinutost za svoju sigurnost ili članove obitelji.

Može im se i reći:
"Dijete će se teže zaraziti ovim virusom nego odrasli."
"Baka i djed će ovih dana biti više doma i manje izlaziti van kako bismo osigurali da se ne zaraze."

Sada su roditelji u prilici da još više porade na razvijanju higijenskih navika i da to također povežu s epidemijom.

Pitanja koja djeca ovog uzrasta mogu postaviti i mogući odgovori:
Pitanje: "Hoću li dobiti koronavirus ako sam zločest/a?"
Odgovor: "Ne, ljudi ne dobiju virus jer su zločesti."
Pitanje: "Hoću li ići u vrtić za dva dana?"
Odgovor: "Sada ćemo malo više dana biti zajedno kod kuće. Ti nećeš ići u vrtić, a mama i tata neće ići na posao jer je malo više ljudi bolesno i moramo paziti da ostanemo zdravi. Igraonice  su također sada zatvorene  zbog bolesti.
Pitanje: "Zašto ne mogu ići s mamom/tatom u dućan?"
Odgovor: "Znam da jako voliš ići sa mnom u dućan. Sada, zbog čuvanja tvog zdravlja i ostalih članova obitelji, važno je da što rjeđe izlazimo van, da što brže obavimo kupnju i da nas što manje ide van. Možeš mi reći što želiš da ti donesem iz dućana. Kada bolest nestane, moći ćemo ponovno ići u dućan kao i prije."

Pedagoginja Jadranka Perković Sušanj