Kamo nakon osnovne škole?

Dragi osmaši, pratite s nama sve važne obavijesti vezane za upis u srednju školu! Stranice koje svakako trebate redovito posjećivati su:

Sve novosti možete pravovremeno saznati i na našim web stranicama!

PROFESIONALNO USMJERAVANJE UČENIKA OSMIH RAZREDA

Hrvatski zavod za zapošljavanje pruža uslugu profesionalnog usmjeravanja učenicima 8. razreda.

Pri tome se  posebna pozornost pridaje učenicima koji bi nakon završetka školovanja mogli imati otežan pristup tržištu rada. Najčešće skupine učenika kojima savjetnici za profesionalno usmjeravanje pomažu pri donošenju odluke o nastavku obrazovanja su:

·         Učenici s Rješenjima - učenici koji su osnovnu školu završili prema prilagođenom programu ili redovnom nastavnom programu uz individualizirani pristup. (Potrebno je Rješenje o primjerenom obliku školovanja.)

·         Neodlučni učenici - učenici koji nemaju dostatne informacije te im je potrebna usluga informiranja o mogućim obrazovnim programima koji se mogu upisati u školama na području u kojem žive ili u obližnjim gradovima i mjestima, te o zapošljavanju pojedinih zanimanja na navedenim područjima

U ovim slučajevima Škola šalje popis učenika kao i  Stručna mišljenja školskog liječnika nakon obavljenog sistematskog pregleda na Zavod za zapošljavanje.

Postupak profesionalnog usmjeravanja uključuje na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje:

1.     testiranje  (45 min)

2.     ispitivanje interesa i motivacije

3.     razgovor/intervju s učenikom, a i roditeljem

4.     obavljanje pregleda na Medicini rada

Nakon toga, Zavod za zapošljavanje daje prijedlog za 3 zanimanja. Ured državne uprave određuje prioritete, budući da se u jedan razred može upisati određeni broj učenika sa zdravstvenim i razvojnim teškoćama. Mišljenja preuzimaju roditelji.

Učenici koji se školuju prema primjerenom obliku školovanja nisu obvezni ići na profesionalno usmjeravanje, ali onda nemaju pravo izravnog upisa u zanimanja koja su im određena kao prioritetna.

Svi  učenici dobivaju  datume i termine za obavljanje sistematskih pregleda koje  obavljaju u Ambulanti školske medicine.

Učenici se upisuju u srednje škole elektroničkim putem. Bodovi se dobivaju na temelju općeg uspjeha od 5. do 8. razreda i na temelju ocjena iz Hrvatskog jezika, Matematike, Stranog jezika (prvog) te iz premeta koji svaka srednja škola zasebno traži, a biti će određeni Odlukom o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u srednje škole koju izdaje Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta za tekuću školsku godinu.