« Svibanj 2024 »

Noć istraživača u Rijeci u petak 30. rujna – poziv na sudjelovanje
Autor: Jadranka Perković-Sušanj, 22. 9. 2022.

Europska noć istraživača 30. rujna 2022. od 17:00 – 22:00 h u Exportdrvu.

Zadnji petak u rujnu, 30. rujan 2022., rezervirajte za Europsku noć istraživača, koja će se ove godine istodobno održati u 25 europskih zemalja, uključujući i Hrvatsku!

Europska noć istraživača tradicionalno se održava zadnji vikend u mjesecu rujnu, a osim u Rijeci, ove se godine istodobno održava u još četiri hrvatska grada: Puli, Zadru, Splitu i Dubrovniku, ali i u brojnim drugim europskim gradovima.

Cilj Noći istraživača jest približiti znanost mladima na jednostavan i razigrani način te omogućiti svima da na jednu večer postanu znanstvenici i istraživači, što je izraženo i projektnim sloganom: Ja istražujem!

Istraživači će predstaviti najnovija znanstvena otkrića na razumljiv i zabavan način, približiti svoj rad javnosti i pokazati utjecaj znanosti na naš svakodnevni život.

”Što bi bilo kad more ne bi postojalo? Koliko smo psihofizički spremni za more i život na moru? Kako (ne) ostaviti trag na planetu? Što je skriveno u zemlji? Kako virtualna stvarnost mijenja gradove? Kako ugljikom gazimo Zemlju? Hrana i zdravlje: što nam proizvođači (ne) govore? Zbog čega nam je potrebna zaštita elektroenergetskih mreža? Kako klimatske promjene utječu na morske organizme? Što su to podvodni roboti i kako rade? Koji su uzroci i posljedice grijanja Jadrana?”, samo su neke od brojnih tema koje ćemo zajedno istražiti.

Istraživači riječkog Sveučilišta postavit će niz punktova, odnosno znanstvenih postaja s interaktivnim sadržajem namijenjenim ponajprije mlađoj populaciji školskog uzrasta, ali i svim zainteresiranima. Program Noći istraživača omogućit će široj javnosti, a osobito djeci i mladima, ne samo promatranje već i aktivno sudjelovanje, kako bi se potaknula njihova radoznalost i interes za istraživanje i znanost.

Pozivamo roditelje, bake i djedove, djecu i mlade da posjete ovogodišnju  Noć istraživača.

Stručna služba škole