« Svibanj 2024 »

Obavijest roditeljima o školskom projektu Dan bez mobitela
Autor: Sonja Lefler, 17. 11. 2022.

Poštovani roditelji,

tijekom sastanka Vijeća roditelja u listopadu ove godine, pokrenuta je inicijativa da se učenicima ograniči uporaba mobitela tijekom boravka u školi. Dosadašnja višegodišnja praksa bila je nekorištenje mobitela tijekom nastave, no roditelji smatraju da bi se trebalo nešto poduzeti kako bi se spriječilo korištenje mobitela i tijekom malih i tijekom velikog odmora.

Predsjednica Vijeća roditelja, gđa Antunović, provela je anketu među roditeljima, temeljem koje je Tim za kvalitetu rada OŠ "Trsat", nakon diskusije na svim stručnim i upravnim tijelima škole, izradio prijedlog preventivnog projekta Dan bez mobitela.

Anketu možete pogledati u priloženom dokumentu.

Budući je projekt preventivne naravi, odlučili smo se za postupni pristup, te započeli s jednim danom u tjednu u kojem se neće koristiti mobiteli do napuštanja školske zgrade po završetku nastave.

Učenici će moći birati druge sadržaje, ovisno o vremenu, odnosno boravku na školskom dvorištu ili igralištu za lijepog vremena, ili u učionicama za kišnih dana.

Svaki učenik će izabrati aktivnost koja mu odgovara - od igara loptom, skakanja vijače, lastika, školice ili "starih igara". U zatvorenom prostoru odlučit će se za jezične igre, kvizove, rebuse, puzzle, karte ili neke druge društvene igre.

Važno je naglasiti da će igre moći birati svakodnevno, bez obzira što će zabrana korištenja mobitela biti jednom tjedno, srijedom. Tog dana će učenici također moći koristiti mobitel za pozive roditeljima, pri čemu se trebaju javiti dežurnom učitelju.

Broj dežurnih učitelja se povećao, jer će učitelji, uz redovite obveze dežurstva,  pomagati učenicima kod nekih igara, ili ih podučiti o njima.

Ishodi projekta su, prvenstveno, stjecanje navike nekorištenja mobitela, no i razvoj motoričkih vještina, socijalnih vještina, komunikacije, vještine grupnog/timskog rada, razvoj kognitivnih vještina, te međusobno upoznavanje i povezivanje učenika.

S projektom samo započeli već u ovom tjednu, 16.11. kako bismo do kraja 1. polugodišta stekli uvid u realizaciju i unijeli izmjene, ukoliko za tim bude potrebe.

Iako su prošla samo dva dana, vidljivo je da se većina djece rado i s veseljem uključuje u igre.

Realni smo u svojim očekivanjima, no vjerujemo kako će s vremenom većina učenika birati vrijeme bez mobitela i odlučiti se za alternativu - aktivno druženje s vršnjacima.

Koristenje_mobitela_2022-23.pdf (954.27 KB)